Světla, světla, světla

Otočný ovladač osvícení nastavuje několik různých světel (žárovek), často je člověk zmaten, co k čemu slouží, i podle manuálu…

Přehled světel obecně

  • Obrysová světla (= parkovací, myšleno žárovky, funkčně se může chovat jinak) – definují obrys auta a svítí vždy, když máme zapnuté potkávací/dálková světla, samostatně se používají např. při parkování, když chci nechat auto rozeznatelné, ale nechci svítit dopředu hlavními světlomety
  • Potkávací světla (= tlumená) – hlavní světlomety
  • Dálková světla – svítí více dopředu, oslňují
  • Světla pro denní svícení – pouze přední, většinou LED pásky, menší svítivost než potkávací, nejde o nic jiného než o menší spotřebu
  • Mlhovky – jsou níž, dokážou podsvítit mlhu, přední ale oslňují, zadní jen jedna vlevo

„Motorové vozidlo musí mít za jízdy rozsvícena obrysová světla a potkávací světla nebo světla pro denní svícení.“ Novela zákona o silničním provozu z roku 2006. Týká se předních světel, o zadních se nikde v zákoně nemluví. (článek z 2018 Zadní denní svícení bude povinné! Budete si muset nechat namontovat nové svítilny?)

Osvětlení FF II

Ovládání osvětlení DA_

Poloha jeden krok doleva jsou parkovací světla. Fungují, jen pokud je vypnuté zapalování. Po nastartování nebo otočení klíčku do polohy II se rozsvítí i hlavní světlomety, u mého auta svítí o trochu méně než u polohy potkávacích.

Při nastavené 0 (vypnuto) je to stejné jako u polohy parkovacích a zapnutém motoru. Přední světlomety svítí o trochu méně než při potkávacích, jinak všechno ostatní stejné.

Nastavení jeden krok doprava se jmenuje boční a koncová světla. Svítí přední obrysovky… Koncová světla jsou jedny jediné a svítí u všech nastavení stejně.

Dva kroky doprava je klasika – potkávací světla a v hantýrce Ford světlomety.

Osvětlení SPZ – typ C5W.

Přední světla a výměna žárovek

Hlavní světlomety obsahují žárovky s označení H1 (dálková světla) a H7 (tlumené světlo světlometu = potkávací). Např. Osram Silverstar jako ve videu. Pojistky těchto světel jsou pod spolujezdcem pod číslem 142 (pravé) a 143 (levé), viz Pojistky, a mají hodnotu 15 A (modré).

Zadní světla a výměna žárovek

Dozadu patří typ PR21/5W, např. Philips BAW15d jako ve videu.

Žárovka PR21/5W

Parkovací světla a výměna žárovek

Přední obrysové/parkovací – typ W5W, např. Osram Long life.

Žárovka W5W

Blinkry (směrová světla)

PY21W / WY5W

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek