Voskování a leštění laku

Ochrana karoserie, laku, kol a všeho kolem… Čerpám z článků Ochrana laku auta – 4 pravidla pro voskování a leštění, Ochrana laku v zimním období a z hodnocení výrobků. Leštit se doporučuje stylem sem-tam, bez krouživých pohybů, nebo křížový pohyb. Škrábanec vznikne, když mezi utěrkou a lakem je nečistota.

Pryžové a plastové části auta chráníme např. papírovou lepicí páskou.

Čištění disků kol

Je dobré začít disky, pokud jim chceme dát nějakou péči navíc, protože si tím zasereme zbytek auta. Používají se přípravky na čištění brzdových nečistot (Meguiar’s All Wheel Cleaner), odstranění dehtu a asfaltu, polétavé rzi (Auto Finesse Iron Out) a různé laky na hliník, přípravky na čištění pneumatik apod.

Čištění světel

Samostatná kapitola – lépe provádět úplně na začátku, protože broušení dělá bordel. Broušení smirkem 500 na sucho (rovnoměrné zmatnění), 1000 voda, 3000 voda, nakonec houbička s lešticí pastou ideálně s UV filtrem (video). Např. K2 Lamp Doctor nebo Finixa.

Mytí

Pořádně auto umýt čímkoli (bezkontaktní myčka, wapka, dva kbelíky a šampon, ale pozor na pokutu za znečišťování povrchové nebo podzemní vody). Setřít vlhkým mikrovláknem jakýkoliv prach, který zůstal (cca 3 utěrky). Osušit.

Ošetření clayem

I poté auto ještě zdaleka není opravdu čisté, ošetření clayem nebo gumou proti dekontaminaci (měkká na novější laky, tvrdší na starší), poté opět umýt, nejlépe pH-neutrálním šamponem, který neodstraňuje vosky, osušit mikrovláknem. Např. Meguiar’s Quik Clay Starter Kit (500 Kč).

Leštění

Volitelný krok. Zaplnění škrábanců glazurou – leštěnka (Meguiar’s Ultimate Compound 550 Kč).

Voskování

Nanovosk (velmi dobře hodnocený Soft99 Fusso Coat 500 Kč, dále levná česká Velvana Autocleaner Autobalsam 113 Kč, nebo opět Meguiar’s Gold Class Carnauba), pěnový či mikrovláknový aplikátor a čistou utěrku z mikrovlákna, velmi tenká vrstva vosku přes aplikátor, vosk zavadne (prst se při doteku na nanesenou vrstvu snadno „nesveze“ po povrchu), rozleštění. Můžete zopakovat. Minimálně hodina mezera.

Ošetření exteriérových plastů

Ošetření plastových částí přípravkem na renovaci plastů, např Meguiar’s Black Plastic Restorer (400 Kč).

Čištění skel

Skla ošetřujeme raději až po karoserii. Ošetřujeme opět clayem (předpokládá se, že už jsou důkladně umytá v rámci celého auta). Na lubrikaci použijte vodu nebo jakýkoliv čistič skel, otřete hadrou a finálně vyčištěte utěrkou z mikrovlákna. Vnitřní stranu skel můžete nejdřív očistit saponátovou vodou od mastnoty nebo rovnou použijte čistič skel a věnujte čas samotnému utírání a detailnímu čištění suchou a čistou utěrkou z mikrovlákna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek